Meni

Muzeji, upravljalci snovne in nesnovne dediščine v izvirnih prostorih

Okrogla miza ob 20. obletnici Okvirne konvencije sveta Evrope o vrednosti kulturne dediščine za družbo.

 

Datum in ura: sobota, 27. 9. 2025 ob 13.00

Kraj dogodka: Čopova rojstna hiša v Žirovnici

Vstop prost

 

Dogodek je namenjen širši in strokovni javnosti. Glavni cilj je odpreti razpravo o položaju muzejev kot prostorov skupnosti in kolektivnega spomina, eko muzejev, muzejev na prostem in muzejskih hiš kot pomembnih, a doslej v Sloveniji prezrtih upravljavcev kulturne dediščine.

Namen je prepoznati predloge za boljšo pravno, organizacijsko in vsebinsko umestitev muzejskih hiš v naš sistem varstva.

Dogodek je uvrščen v sklop Leta dediščine Filozofske fakultete Univerza v Ljubljani in Dneve evropske kulturne dediščine.

 

Program:

 

Pozdrav in uvod

Matjaž Koman, direktor Zavoda za turizem in kulturo Žirovnica

 

Uvodno predavanje

  • doc. dr. Jelka Pirkovič (preko Zooma) – Muzeji skupnosti kot krovni pojem za eko muzeje, muzeje na prostem in muzejske hiše

Odprtje razprave o potrebi po zakonski opredelitvi in o ustreznih institucionalnih oblikah (javni zavod, zasebni zavod, fundacija, društvo itd.).

 

Predavanja

  • doc. ddr. Verena Vidrih Perko – Eko muzeji – koncepti, pomen in primeri dobrih praks
  • mag. Dušan Štepec, vodja OE Novo mesto, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije- Muzeji na prostem v Sloveniji – stanje, priložnosti in izzivi
  • mag. Martin Šolar, direktor Kobariškega muzeja – izkušnje upravljanja muzejske dediščine s strani gospodarske družbe.
  • Denise Maior-Barron, avtorica knjige Heritage Interpretation and Visitor Perceptions, Routledge Studies in Heritage, in Ted Bosley, dolgoletni direktor Gamble House v Kaliforniji

 

Diskusija in odprta razprava

Konferenca je namenjena pogovoru in kritičnemu razmisleku o vlogi kulturne dediščine pri razvoju skupnosti in prikazu dobrih praks.

 

Manjša pogostitev v Čopovi rojstni hiši in voden ogled po razstavi Muzejska soba Ajdna in Čopove rojstne hiše

 

Ogled dediščine

 

Dediščinski triptih

Trodelni sklop dogodkov na temo dediščine

27.09., 30.09. ter 4.10.2025

Pri varstvu, prenovi in upravljanju kulturne dediščine so bistveni dialog, prenos znanja in sodelovanje med lastniki, upravljalci, konservatorji, arhitekti, odločevalci in lokalno skupnostjo. Dediščinski triptih je trodelen sklop dogodkov, ki pod okriljem različnih organizatorjev potekajo na Belem v Ljubljani in Žirovnici ter naslavljajo izzive pri upravljanju kulturne dediščine na podeželju, procese vključevanje javnosti in uvide v kakovostno prenovo kulturne dediščine. Posamezni dogodki so zasnovani kot samostojne celote, a se kot triptih dopolnjujejo in nadgrajujejo.

Muzeji kot upravljalci snovne in nesnovne dediščine v izvirnih prostorih. Okrogla miza ob 20. obletnici Okvirne konvencije sveta Evrope o vrednosti kulturne dediščine za družbo

27. 9. 2025 ob 13:00, Čopova rojstna hiša v Žirovnici in preko zooma

Glavni cilj je odpreti razpravo o položaju muzejev skupnosti, eko muzejev, muzejev na prostem in muzejskih hiš, kot pomembnih, a doslej prezrtih, upravljavcev kulturne dediščine v Sloveniji ter skupaj iskati predloge za njihovo boljšo pravno, organizacijsko in vsebinsko umestitev v naš sistem varstva.

Organizator: ZTK Žirovnica

Izzivi upravljanja objektov kulturne dediščine na podeželju in otvoritev razstave Kavčnikova domačija – življenje na robu

30. 9. 2025 ob 10:00, Domačija Pr’ Lenart na Belem in delno preko zooma (1. del)

Koristnih informacij o upravljanju objektov kulturne dediščine ni nikoli dovolj. Dogodek je zasnovan kot zmenek z lastniki, upravljalci in drugimi skrbniki kulturne dediščine. Prvi del bo namenjen predstavitvam posameznih objektov s poudarkom na izzivih in primerih dobre prakse. Predstavitvam bo sledila okrogla miza, kjer bodo udeleženci razmišljali kako danes upravljati s kulturno dediščino. Dogodek se bo zaključil z vodenim mreženjem med udeleženci in z otvoritvijo plakatne razstave Kavčnikova dimnica – življenje na robu, ki bo prilagojena novi postavitvi na domačiji Pr’ Lenart.

Organizator: Domačija pr’ Lenart, Kajža, Muzej Velenje

Festival prenove in trajnostnega bivanja Razpoka. Sinergije za prenovo

4. 10. 2025 ob 14:00, Domačija pr’ Lenart na Belem

Festival Razpoka je namenjen vsem, ki nas veselijo stare hiše in nove ideje. Zadnji dan festivala poteka pod naslovom Sinergije za prenovo ter bo na enem mestu zbral posameznike in organizacije, ki se v Sloveniji zavzemajo za vključevanje dediščine v sodobno življenje.

Organizator: Kajža, Domačija pr’ Lenart

 

Več informacij o dogodkih in programi bodo objavljeni na spletnih straneh organizatorjev: Visit Žirovnica, Kajža, Domačija pr’ Lenart, Muzej Velenje